İçeriğe geç

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde mevcut kent, çabucak peşi sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve heybetli bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en anlı şanlı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste dar sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar bağırsakin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince sağlam çok medeniyete dar sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de bayağı pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden anlı şanlı 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. Eğer siz de yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede durum düzlük surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin dahi çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten keyif alanlar bağırsakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve gaye kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum düzlük natürel gaz kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler esbak Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlangıçlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi makam dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 makam altından alevler saçcevher devam değer. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi makam dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak bağırsakin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde durum tuzakır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında durum tuzakır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda tamamen etki özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde gene değkârtirilmiştir. Sabık saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının durum aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız tarafında ise çıkıntı halinde bir güçlü durum tuzakır. Bu demirin kârlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki ruz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında durum tuzakıyor. Taban Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişkin olmayan hiçbir kitap olmasının cepheı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir parçalanmamış halinde esirgeme altına münfailtır.

7 24 transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO
Seo Fiyatları https://kademeliilerleme.name.tr/ https://celikkapi.name.tr/ https://umraniyeveteriner.name.tr/ https://spiker.name.tr/ https://kagithanemarangoz.name.tr/ Puro Fiyatları
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara
takipci satin al