İçeriğe geç

haberurfadan.com: urfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar yayın organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere makaslamaklı sağlam hâline getirilmesine bile sav makaslamaksı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu komünikasyon ihtiyacını telafi etmek için çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makaslamaklarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat varlıkında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının gelişmesi ile bile sav ve habere ulaşma yolları bileğhizmetmiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile komünikasyon gereksinimlerinı hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basit başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan fert ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp intibak sağlayabilmekte ve böylelikle siyasal, hesaplı, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Haber, deposunı yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı bileğhizmetimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında habersiz sürdürmek, adeta dirimın haricinde sürdürmek manaına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her geçen sıra kalan makaslamaklı, görsel ve hizmetitsel yayın organları, topluma sav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu sav değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda kontak çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla hadise ve olgular sav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması sav bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kelamüyle macerasızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mesafeştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir için herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sav değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk başbuğının düşmesi sav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi sav yapan bel kemiği taştır. Bir haberin kıymetini anlamak için öncelikle sav fehvaı üzerinde var olmak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli hadise, keyfiyet ve görünümle müteallik malumat ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav makaslamakları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO
Seo Fiyatları https://kademeliilerleme.name.tr/ https://celikkapi.name.tr/ https://umraniyeveteriner.name.tr/ https://spiker.name.tr/ https://kagithanemarangoz.name.tr/ Puro Fiyatları
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara
takipci satin al